Benefitet shëndetësore të mollës së kuqe

Molla ka vetitë e një antibiotiku dhe është shumë e pasur me vitamina, acide organike dhe lëndë të tjera mjaft të nevojshme për trupin e njeriut. këto cilësi e bëjnë atë mjaft të vlefshme për largimin e lodhjes trupore, zgjatjes së trupit të fëmijëve, zhvillimin e kockave dhe dhëmbëve, uljen e kolesterinës në gjak, përmirësimin e qarkullimit të gjakut etj.
Mollët me ngjyrë të kuqe ndikojnë pozitivisht në enët e gjakut dhe zemër, janë burim energjie dhe ndikojnë në të mbajturit mend.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *