Benefitet shëndetësore të pjeshkës

Disa prej benefiteve nga lëngu i pjeshkave janë:

– Përmbajnë vlera ushqyese dhe antioksidant – Pjeshkat janë shumë të pasura me vitamina, minerale dhe veti të tjera ushqyese.

– Pjeshkat gjithashtu përmbajnë magnez, fosfor dhe hekur.

– Ndihmojnë tretjen – Pjeshkat përmirësojnë tretjen e ushqimeve.

– Përmirësojnë shëndetin e zemrës

– Mbrojnë lëkurën – Ato përmirësojnë teksturën e lëkurës si dhe parandalojnë dëmtimet e shkaktuara nga rrezet ultra-vjollcë.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *