Benefitet shëndetësore të luleshtrydheve

– Luleshtrydhet ofrojnë rreth 129% të vlerave ditore të vitaminës C, që njihet për luftën ndaj infeksioneve, por gjithashtu përmbajnë edhe shumë vitamina tjera.

– Luleshtrydhet kanë përmbajtje të ulët kalorike dhe yndyrna, si dhe janë të pasura me këto janë fitonutrientë me potencial anti-inflamatorë.

– Mineralet si bakri për zhvillimin e shëndetshëm të rruazave të kuqe të gjakut janë me bollëk në këtë frut, ashtu si hekuri, jodi etj.

– Përpos vetive anti-kancerogjene, luleshtrydhet përmbajnë përbërje potenciale për luftimin e sëmundjeve neurologjike dhe për plakjen e parakohshme.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *