Benefitet shëndetësore të ananasit

100 gram ananas është një burim i shkëlqyer i manganit dhe vitaminës C. Gjithashtu ai furnizon turpin dhe me kalium, magnez, kalcium, betakaroten, tiaminë, B6.

Përveç kësaj, ananasi ndihmon në tretjen e proteinave dhe për këtë arsye duhet të konsumohet pas vakteve të ushqimit.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *